מדריך טיולים – נחל כזיב ובמבצר מונפורט

המסלולים בנחל כזיב ובמבצר המונפורט הם מהיפים בארצנו. נחל כזיב נהנה מזרימת מים שופעת כל השנה, בהיותו מוזן ממימיהם של מספר מעיינות, נוסף על מי הגשמים. באזור מיני צמחים רבים, ביניהם עצי אלון ואלה, ער אציל ואדר סורי, קטלב ואשחר, וכן דולבים שצמרותיהם נישאות ומסוככות בצלן על המים המפכפכים. בחודש מאי ניתן ליהנות מפריחת השושן הצחור הייחודיים. במקום ניתן לפגוש ביחמורים, שחיו באזור בימי קדם, והתרבו מחדש בזכות מבצע שרשות הטבע והגנים יזמה בשיתוף עם החי-בר.

מבצר המונפורט, השוכן על צלע ההר וטובל בחורש ירוק עבות וגלילי, היה שייך בימי קדם למסדר הצלבני. נוסף על שרידי המבצר, ניתן להשקיף ממנו על נוף עוצר נשימה.  הטיול באזור מומלץ בכל ימות השנה, כשבקיץ ניתן ליהנות מהרחצה במימי הנחל, ואילו באביב, אפשר לשטוף את העיניים בפריחה היפה.

מסלולים בנחל כזיב ובמונפורט

המסלול המעגלי

(כ-9 ק"מ, ו- 6-8 שעות טיול הכולל הליכה ורחצה)

צב בנחל כזיב
איך מגיעים? פונים מכביש 89 צפונה לכיוון מעיליא ומצפה הילה, וכעבר 200 מטרים פונים שמאלה לדרך עפר המסומנת בשחור. לאחר 300 מטרים של נסיעה, פונים ימינה לדרך עפר נוספת, המסומנת באדום, נוסעים עד לרחבת החנייה, ומתחילים ללכת בשביל האדום.

אופי המסלול: מסלול מעגלי, המתאים למיטיבי לכת, וכולל עלייה קשה למדיי בסופו. אינו מתאים לילדים קטנים או לפעוטות ותינוקות במנשא. המסלול כולל הליכה ורחצה בבריכות המים.

מה להביא? חשוב להצטייד בנעלי הליכה טובות ונוחות, ולפחות 3 ליטר מי שתייה לאדם. רצוי להביא בגדי ים.

הכניסה: החנייה ברחבה המיועדת לכך הנה בתשלום של 25 ₪ לרכב לכל היום. מי שמעוניין להימנע מהתשלום, יכול לחפש מקום חנייה אחר לפני הרחבה.

תיאור המסלול: המסלול נפתח בשביל המסומן באדום, ומסתיים בשביל שחור. ההליכה עוברת דרך החורש השופע, שרידי מבצר המונפורט, תצפית נוף מרהיבה, ערוץ נחל כזיב ועין טמיר. בחודשים מאי ויוני, מומלץ להוסיף הליכה בשביל הכחול באזור קרן ברתות, על מנת ליהנות מפריחתו של השושן הצחור.

המסלול הקצר

(4-8 ק"מ, 3-4 שעות הליכה)

Picture 194
איך מגיעים? פונים מכביש 89 צפונה לכיוון הכניסה המערבית למעלות תרשיחא, וממשיכים עם הכביש עד להיכן שלא ניתן לנסוע יותר ברכב, ושם מחנים, וממשיכים ברגל עד לסוף הכביש ונקודת הגישה לעין זיו.

אופי המסלול: מסלול הלוך ושוב, המתאים גם למשפחות עם ילדים. אמנם בשל סגירת חלק מכביש הגישה לתנועת רכבים, נוספה למסלול חצי שעת הליכה לכיוון על גבי הכביש, אבל למרות זאת, מדובר באפשרות גמישה וקלה לטייל באזור, המספקת אפשרות מרעננת לרחצה במימי הנחל המרעננים.

מה להביא? חשוב להצטייד בנעלי הליכה טובות ונוחות, שמתאימות גם לצעידה במים, ולחבוש כובע (חלק מההליכה עוברת בכביש שאינו מוצל). יש לדאוג לפחות ל- 3 ליטר מי שתייה לאדם. רצוי להביא בגדי ים.

הכניסה: הכניסה אינה כרוכה בתשלום.

תיאור המסלול: הטיול נפתח בהליכה על גבי הכביש עד לנקודת הגישה לעין זיו, של כחצי שעה או קילומטר וחצי.

לאחר מכן, צועדים בתוך הנחל, לאורך השביל המסומן בירוק. ניתן ללכת עד עין טמיר, או עד היכן שמספיק ומתאים, ולאחר מכן לחזור באותה הדרך בחזרה.

המסלול ממצפה המונפורט לעין טמיר

(6 ק"מ, 4-5 שעות הליכה)

מונפורט1
איך מגיעים? יש להגיע עם שני רכבים. ברכב הראשון נפנה בצומת בצת מזרחה לכביש  899, ונפנה ימינה לפארק גורן לאחר נסיעה של 13 ק"מ. בפארק יש להמשיך בעקבות השילוט עד
למצפה המונפורט, משם יחל המסלול. הרכב השני ימשיך בנסיעה בפארק מזרחה, לצד גדת הנחל, ובנקודה בה הכביש פונה שמאלה, ייסע ישר בדרך עפר כמאתיים מטרים נוספים, על לתצפית שמעל עין טמיר, המסומנת בסימון שבילים כחול.

אופי המסלול: המסלול אינו מעגלי, ומצריך כאמור הגעה עם שני רכבים. רמת הקושי בינונית, וכוללת ירידה ועלייה תלולות. בטיול אפשרות לרחצה בעין טמיר, הייחודי בבריכותיו הסלעיות, והליכה במים.

מה להביא? חשוב להצטייד בנעלי הליכה טובות ונוחות, שמתאימות גם לצעידה במים, ולחבוש כובע. יש לדאוג לפחות ל- 3 ליטר מי שתייה לאדם. רצוי להביא בגדי ים ופנס כדי ללכת בתוך נקבת עין טמיר.

הכניסה: הכניסה אינה כרוכה בתשלום.

תיאור המסלול: הטיול נפתח מתצפית המונפורט המרהיבה, ולאחריה הולכים לכיוון הנחל. הצעידה הנה בתוך הנחל, ולקראת סופו של המסלול ניתן ליהנות מרחצה ומנוחה בבריכות עין טמיר. בעין טמיר יש ניקבה שנחצבה כדי לשפר את ספיקת המעיין.

הכניסה לנקבה צרה, אבל בהמשכה היא מתרחבת. הצעידה בתוך המים לתוך הנקבה היא חוויה ייחודית ונפלאה, ומצריכה היעזרות בפנס. לאחר הרחצה ממשיכים בהליכה קצרה לעבר הכביש, שם מחכה הרכב השני.

המסלול מעין זיו לעין טמיר

(7.5 ק"מ, 5-6 שעות הליכה)

נחלכזיב2
איך מגיעים? יש להגיע בשני רכבים. עם הרכב הראשון פונים מכביש 89 צפונה לכיוון הכניסה המערבית למעלות תרשיחא, וממשיכים עם הכביש עד להיכן שלא ניתן לנסוע יותר, ושם מחנים. לתחילת המסלול ממשיכים ברגל עד לסוף הכביש ונקודת הגישה לעין זיו.

הרכב השני ייסע לצומת בצת, ויפנה בה מזרחה לכביש 889,  וכעבור 13 ק"מ יפנה ימינה לפארק גורן. בפארק יש להמשיך בעקבות השילוט עד למצפה המונפורט, ולהחנות שם.

אופי המסלול: המסלול אינו מעגלי, ומצריך כאמור הגעה עם שני רכבים. רמת הקושי בינונית. המסלול כולל אפשרויות רבות לרחצה במעיינות ובנחל, והליכה במים.

מה להביא? חשוב להצטייד בנעלי הליכה טובות ונוחות, שמתאימות גם לצעידה במים, ולחבוש כובע. יש לדאוג לפחות ל- 3 ליטר מי שתייה לאדם. רצוי להביא בגדי ים, בגדים להחלפה ופנס כדי ללכת בתוך נקבת עין טמיר.

הכניסה: הכניסה אינה כרוכה בתשלום.

תיאור המסלול: הטיול נפתח בהליכה על גבי הכביש, שבחלקה איננה מוצלת, עד לנקודת הגישה לעין זיו. משם צועדים במים, עד לעין טמיר ואחריו עם תוואי הנחל, לאורך השביל המסומן בירוק. בעין טמיר יש ניקבה שנחצבה כדי לשפר את ספיקת המעיין.

הכניסה לנקבה צרה, אבל בהמשכה היא מתרחבת. הצעידה בתוך המים לתוך הנקבה היא חוויה ייחודית ונפלאה, ומצריכה היעזרות בפנס. המסלול מסתיים בתצפית המונפורט המרהיבה, כשמי שרוצה יכול להאריך מעט את המסלול ולהגיע גם למתחם שרידי המבצר. סמוך למצפה מחכה הרכב השני.

המסלול האתגרי

(25 ק"מ, יום הליכה מלא)

נחלכזיב3
איך מגיעים? יש להגיע בשני רכבים. עם הרכב הראשון נוסעים על כביש  89 מזרחה, עוברים את צומת חוסן וצומת אלקוש ומגיעים לחורפיש. שם מחנים בסמוך לכיכר שבכניסה הצפונית לכפר. עם הרכב השני, נוסעים מערבה על כביש 89, עד לצומת כברי, שם פונים ימינה לכביש 70, וממנו שוב ימינה, לכיוון מושב עבדון.

אופי המסלול: המסלול אינו מעגלי, ומצריך כאמור הגעה עם שני רכבים. רמת הקושי בינונית. המסלול כולל אפשרויות רבות לרחצה במעיינות ובנחל, והליכה במים.

מה להביא? חשוב להצטייד בנעלי הליכה טובות ונוחות, שמתאימות גם לצעידה במים, ולחבוש כובע. יש לדאוג לפחות ל- 3 ליטר מי שתייה לאדם, וצידה לדרך. רצוי להביא בגדי ים, בגדים להחלפה ופנס כדי ללכת בתוך נקבת עין טמיר.

הכניסה: הכניסה אינה כרוכה בתשלום.

תיאור המסלול: מדובר במסלול הליכה ארוך למדיי ואף מתיש, שמתאים לחובבי אתגרים ומיטיבי לכת בלבד. המסלול עוקב אחר תוואי נחל כזיב, וכולל הליכה במים ורחצה, למי שרוצה. בדרך נבקר גם בעין טמיר ועין זיו, וניתן להיכנס וללכת עם פנס לתוך נקבת עין טמיר.

מומלץ בהחלט לטפס למבצר המונפורט וליהנות מהנוף המרהיב.

בחזרה לכל המאמרים

אהבתם את המאמר? שתפו עם חברים: