יתרונותיהן של פעילויות הגיבוש

אנו מעבירים את רוב חיינו במסגרות. חלק מן המסגרות הן כאלה שדורשות מן החברים בהן לקיים שיתוף פעולה רציף כדי להשיג מטרה מסוימת, ומסגרות אחרות נועדו לתת לחבריהם בהן את היתרונות שיש בקבוצה כאשר כל אחד עובד באופן עצמאי למען מטרה פרטית.

כך או אחרת, הפעילות בתוך מסגרת מגובשת ואחידה, שהחברים בה מכירים זה את זה וקרוב אחד לשני, היא אפקטיבית הרבה יותר. כדי ליצור מסגרת שכזו, קיימות פעילויות הגיבוש, שמלבד ההנאה הרבה שהן מספקות, הן נותנות לחברי המסגרת תחושת אחווה מועילה וחסרת תחליף.

IMG-20170713-WA0006

המסגרות השונות להן מתאימים ימי גיבוש

גיבוש הקבוצה הוא היבט חשוב ורצוי עבור כל מסגרת. גם כאשר המסגרת אינה דורשת שיתוף פעולה מצד חברי הקבוצה, הגיבוש שלהם והקרבה שלהם זה לזה מועילה במיוחד להרגשה האישית של כל אחד ולאפקטיביות שבפעולותיו. באופן זה, כל מסגרת שאינה מייצרת גיבוש בין חבריה באופן עצמאי תוכל להיעזר בימי גיבוש. בין מסגרות אלה, ניתן למנות במיוחד את הבאות:

 • צוותי עובדים: מקומות עבודה רבים מחולקים למחלקות ולצוותים, אשר כל אחד מהם אחראי על זרם של משימות. באופן זה, הצוות עובד בשיתוף פעולה מתמיד, וכל חבר בו נשען על איכות האינטראקציות שלו עם שאר חברי הצוות. ימי גיבוש גורמים לחברי הצוות לצאת משגרת היומיום שלהם וכך לראות זה את זה באופן רחב יותר. כך מתפתחים קרבה וגיבוש, אשר משפרים את איכות האינטראקציות ולבסוף את יעילותו של הצוות כולו.
 • מנהלי צוות: בדומה לצוותי עובדים, מנהלי צוות צריכים לעבוד פעמים רבות זה מול זה כדי ליצור תאימות בעת עבודתם על היבטים שונים של אותו הפרויקט. כדי לעשות זאת באופן הטוב ביותר, יש צורך באיכות תקשורת גבוהה בין המנהלים השונים. ימי גיבוש תורמים לתוצאה הזו בכך שהם חושפים היבטים שונים באופי של המשתתפים, וכך גורמים למנהלים להכיר זה את זה באופן עמוק יותר.
 • תלמידים בכיתה: תלמידים אמנם לא נדרשים לרוב לשיתוף פעולה, שכן כל אחד מהם עובד למען הציון שלו באופן עצמאי. עם זאת, כאשר התלמידים ישתפו פעולה הם עשויים להשיג תוצאות גבוהות יותר, כאשר כל תלמיד יתרום לשאר בנושאים שהוא חזק בהם. שיתוף פעולה שכזה, על אף שניתן להגדיר אותו כמקצועי, נשען על הפן החברתי שבתקשורת בין התלמידים ממש כפי שהדבר מתבטא בצוותי עובדים.
 • משפחות: קל לחשוב שמשפחות אינן זקוקות לימי גיבוש מפני שהקשר בין בני המשפחה אינו מקצועי, וכך האינטימיות שימי הגיבוש מנסה להנחיל כבר קיימת מלכתחילה. זו אינה תפישה מדויקת, שכן בני המשפחה נוטים לסגל לעצמם תפקידים מוגדרים כאשר הם מצויים בהקשר הביתי. ימי הגיבוש מוציאים את בני המשפחה מההקשר הזה וכך בני המשפחה נחשפים באופן עמוק יותר לתכונות האופי זה של זה.

היתרונות של ימי הגיבוש

ימי הגיבוש הם מלאים ביתרונות. מלבד שמדובר בפעילות מהנה שמהווה פסק זמן משגרת היומיום, ימי הגיבוש תורמים רבות לתקשורת ולאינטראקציה בתוך כל סוג של קבוצה. הדבר נובע מהיות ימי הגיבוש פעילות חברתית שיש בה אפשרות לחשיפת תכונות אופי של המשתתפים אשר לא נחשפות לרוב בתוך חיי השגרה. מחקרים רבים הוכיחו שוב ושוב את התועלת הרבה המתקבלת מכך, וניתן לפרט באופן רחב על היתרונות השונים בנקודות הבאות:

 • עבודת צוות: ימי גיבוש גורמים לפיתוח יכולות העבודה בצוות. חברי הקבוצה חושפים בתוך יום הגיבוש את היכולות ואת החולשות שלהם, וכך ניתן לייצר דינמיקה אשר מנצלת את היכולות של כולם ומפצה על החולשות של כולם למען יעילות מרבית.
 • תקשורת: ימי הגיבוש דוחפים את המשתתפים לתקשורת אינטנסיבית. באופן זה, חברי המסגרת משפרים את התקשורת ביניהם ומסוגלים לבצע אינטראקציה מהירה יותר ומדויקת יותר.
 • מנהיגות: עם חשיפת תכונות האופי של המשתתפים, ימי הגיבוש מותאמים כדי להצביע על יכולות המנהיגות של חברי המסגרת. באופן זה ניתן לגלות ביעילות מי מן המשתתפים ניחן ביכולות מנהיגות שיש בהן לדחוף ולשלהב את שאר החברים, וכך לפתח הבנה וביטחון סביב המנהיגות הזו.
 • קרבה: אינטימיות היא אחד מן ההיבטים החשובים ביותר בין החברים בין כל מסגרת. הקרבה והאינטימיות בתוך הקבוצה גורמת לחברים בה לרצות לעשות ולעזור למען האחר. באופן זה, כל עבודה שתתבצע לא תתבסס רק על מוטיבציה של מטרה משותפת, אלא גם על מוטיבציה של הדדיות.
 • ביטחון עצמי: ימי גיבוש מהווים סיטואציות מאתגרות, אך כאלה שמהוות חלל בטוח עבור המשתתפים. באופן זה, המשתתפים מסוגלים להסיר את הפחדים שלהם לרגע ולגלות את התגובות של הסובבים אותם לנגד המצב הפגיע. בסיטואציות שכאלה מגלים רוב המשתתפים כי חשיפת החולשות שלהם אינה פוגעת בהם, אלא להפך, גורמת למשתתפים האחרים לתמוך בהם, וכך הם ירגישו יותר ביטחון עצמי בעתיד בסביבת שאר המשתתפים.
 • ביטחון בקבוצה: בעוד הביטחון העצמי של המשתתפים חשוב עד מאוד, היבט חשוב לא פחות הוא הביטחון של המשתתפים בשאר חברי הקבוצה. כאשר חברים במסגרת מסוימת אינם בוטחים באשר חברי המסגרת, הם אינם בוטחים במסגרת עצמה, וכך לא יסמכו על שיתוף פעולה איתם. ימי הגיבוש חושפת את המשתתפים ליכולות זה של זה, וכך מדגימות בפניהם את ההדדיות המתקבלת מתוך עבודה משותפת. באופן זה, כל אחד מן המשתתפים מפתח את הביטחון שלו בקבוצה.
 • כבוד: עם ביטחון, קרבה והדדיות, מתפתח גם הכבוד. היכולות של כל המשתתפים נחשפות בימי הגיבוש וכך גם נחשף ערכו של כל אחד מן המשתתפים. באופן לא פחות חשוב, החולשות של כל המשתתפים נחשפים וכך מתגלה השוויון הערכי בין כל המשתתפים. באופן זה, כל זלזול שהיה עשוי להימצא בין חברי הקבוצה ממוזער. המשתתפים רואים את הערך זה של זה לנגד עיניהם, ומתפתח כבוד הדדי.
 • מורל: אחד מן ההיבטים החשובים ביותר עבור קבוצות הוא המורל המשותף. באמצעות מורל גבוה, כל עבודה שחברי הקבוצה יבקשו לעשות ביחד יעשה ביעילות גבוהה יותר ועם תוצאות גבוהות יותר. ימי הגיבוש קוטעים את שגרת היומיום למען פעילות חיצונית, וכך משלהבת מחדש את המורל של חברי הקבוצה למען מטרה משותפת. בתום יום הגיבוש, המורל הזה יישמר.
 • הנאה: אין להחסיר את היתרון הפשוט והחשוב ביותר הזה. בנוסף לכל היתרונות שיש לימי הגיבוש עבור הקבוצה ועבור היחסים בין החברים בה, יתרון חשוב נוסף הוא העובדה שימי גיבוש הם פעילות מהנה. באמצעות קטיעת שגרת היומיום חברי הקבוצה יכולים להתרענן ולאסוף מחדש את כוחותיהם. הם מקבלים חוויות חדשות וזיכרונות נעימים, ויוכלו לחזור לשגרת החיים חזקים יותר.

ימי גיבוש – עבור הפרט והקבוצה

ימי הגיבוש הם פתרון יעיל במיוחד להשיג שתי מטרות במכה אחת. מצד אחד, ניתנת הפסקה לחברי הקבוצה במהלכה הם יכולים להתרענן ולאסוף כוחות. מהצד השני, ההפסקה הזו תמימה רק למראה, ולמעשה היא אוצרת מאחוריה המון יתרונות שיועילו הן לפרט והן לקבוצה. באמצעות חיזוק ערכו ובטחונו של הפרט, אפשר לפתח חבר קבוצה חזק אשר יתרום לה באופן יעיל יותר. עם פיתוח מקביל של הקבוצה, אשר מחזק את הקשרים בה, את ההדדיות בה, את המורל ואת הביטחון, ניתן לייצר קבוצה יעילה אשר תתרום הן למטרה המשותפת שלה והן לכל החברים בה.

בחזרה לכל המאמרים

אהבתם את המאמר? שתפו עם חברים: